Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie vysávače na popol – test a recenzie 2019

Datum 10.5.2019

Oheň v krbe sa spája s príjemnými chvíľami nielen doma, ale aj na chate, či chalupe. Každý, kto už v krbe kúril, dobre vie, že oheň netreba len založiť, ale je potrebné po ňom krb aj upratať. Klasicky sa na to používala metlička a lopatka. V dnešnej modernej dobe si môžete na údržbu krbu zadovážiť špeciály vysávač na popol.

V nasledujúcom článku si prečítate recenzie troch vysávačov na popol, z rôznych cenových kategórií. Na záver sa dozviete, ako vybrať vysávač, ktorý bude ideálne spĺňať všetky vaše požiadavky.

Prehľad najlepších vysávačov na popol

Fieldmann FDU 200601-E Scheppach ACM 18 Kärcher AD 4 Premium
Fieldmann FDU 200601-E Scheppach ACM 18 Kärcher AD 4 Premium
Lacný základ Zlatá stredná cesta Pre náročných
KLADY Nízka cena
Kompaktné rozmery
Jednoduchá manipulácia
Vhodný na teplý popol
Vysoký výkon
Jednoduchá obsluha
Využitie i v dielni a garáži
Nízka hmotnosť
Skvelý výkon
Oklep filtra
Nízka hlučnosť
Bohaté príslušenstvo
ZÁPORY Filter sa rýchlo zanáša
Bez štrbinovej hubice
Iba na studený popol
Vysoká hlučnosť
Vysoká cena
Vyššia hmotnosť
ZHRNUTIE Lacný vysávač na popol, ktorý je určený na občasné vysávanie krbu na chate, či chalupe. Vysávač zo strednej cenovej kategórie, ktorý si poradí so studeným popolom. Skvelý vysávač na popol, s ktorým zvládnete údržbu krbu v priebehu pár minút.
POROVNAJTE CENY POROVNAJTE CENY POROVNAJTE CENY

Recenzia: Fieldmann FDU 200601-E

Fieldmann FDU 200601-E

Príkon: 600 W | Objem misy: 11 l | Dĺžka kábla: 3 m | Dĺžka hadice: 100 cm | Maximálna teplota popola: 40 °C | Hlučnosť: 80 dB | Hmotnosť: 3,1 kg

Klady
 • Nízka cena
 • Kompaktné rozmery
 • Jednoduchá manipulácia
 • Vhodný na teplý popol
Zápory
 • Filter sa rýchlo zanáša
 • Bez štrbinovej hubice

Fieldmann FDU 200601-E je lacný krbový vysávač, ktorý sa ideálne hodí na chalupu, či chatu. Model disponuje výkonom 600 W. V jeho vnútri sa skrýva HEPA filter, ktorý zachytí aj malé čiastočky popola. Filter rovnako jednoducho vyberiete bez použitia náradia. Je ho však potrebné čistiť po každom vysávaní. 

Keďže ide o vysávač na horúci popol ( do 40 °C), nemusíte čakať, kým popol v krbe úplne vychladne. Model môžete samozrejme využiť aj na vysávanie nečistôt v dielni, čo z neho prakticky robí priemyselný vysávač.

Kapacita misy vysávača predstavuje 11 litrov a patrí k menším. Hadica je vyrobená z kovu a dosahuje dĺžku 100 cm. Na ňu môžete ešte pripojiť hliníkovú hubicu dlhú 15 cm. Dĺžka kábla predstavuje 3 metre, takže elektrickú zásuvku budete musieť mať pomerne blízko.

Vďaka nízkej hmotnosti (3,1 kg) sa s vysávačom ľahko manipuluje. Model je vybavený madlom na prenášanie. Kolieskami však nedisponuje. Hlučnosť dosahuje 80 dB, čo je pri vysávačoch na popol vyšší štandard. V balení vysávača dostanete filter, hadicu, hliníkový nadstavec na vysávač a návod na obsluhu.

Recenzia: Scheppach ACM 18

Scheppach ACM 18

Príkon: 1200 W | Objem misy: 18 l | Dĺžka kábla: ? m | Dĺžka hadice: 100 cm | Maximálna teplota popola: na studený popol | Hlučnosť: ? DB | Hmotnosť: 4,2 kg

Klady
 • Vysoký výkon
 • Jednoduchá obsluha
 • Využitie i v dielni a garáži
 • Nízka hmotnosť
Zápory
 • Iba na studený popol
 • Vysoká hlučnosť

Nemecká spoločnosť Scheppach ponúka kvalitné vysávače na popol. Model Scheppach ACM 18 patrí k vysávačom zo strednej cenovej kategórie. Disponuje vysokým výkonom a poradí si s každou bežnou sadzou, či čiastočkou popola.

Vysávač je však určený iba na studený popol, takže s údržbou krbu budete musieť po kúrení počkať. Samozrejmosťou je tiež vysávanie nečistôt v dielni, záhrade, či garáži. Model je doplnený účinným filtrom, ktorý zachytí aj drobné častice prachu.

Konštrukcia vysávača je štandardná. Nádoba s objemom 18 litrov je doplnená madlom na prenášanie. Aj v prípade tohto modelu by ste ťažko hľadali kolieska. Hadica vysávača je dlhá 100 cm a v balení na ňu dostanete hliníkový nadstavec.

Údržba vysávača je jednoduchá. Nádobu stačí po naplnení vyprázdniť a umyť. Filter sa dá čistiť napríklad stlačeným vzduchom. Nevýhodou je vysoká hlučnosť, ktorú udávajú používatelia vysávača na popol v recenziách.

Recenzia: Kärcher AD 4 Premium

Kärcher AD 4 Premium

Príkon: 600 W | Objem misy: 17 l | Dĺžka kábla: 4 m | Dĺžka hadice: 170 cm | Maximálna teplota popola: na studený popol | Hlučnosť: ? dB | Hmotnosť: 7 kg

Klady
 • Skvelý výkon
 • Oklep filtra
 • Nízka hlučnosť
 • Bohaté príslušenstvo
Zápory
 • Vysoká cena
 • Vyššia hmotnosť

Vysávače popola Kärcher patria k najlepším vysávačom na trhu. Model Kärcher AD 4 Premium sa môže pochváliť nielen vysokým výkonom, ale aj praktickými doplnkami a bohatým príslušenstvom. Model je určený na vysávanie studeného popola, ale komponenty z odolných materiálov ho ochránia aj pri nesprávnom použití.

Každý používateľ určite ocení fakt, že ide o vysávač na popol s oklepom filtra. Stačí stlačiť tlačidlo a filter je hneď čistý. Sacia sila vysávača sa tak v sekunde obnoví na maximum bez toho, aby ste museli filter manuálne čistiť. Filter navyše v prípade potreby vyberiete bez toho, aby ste sa dotkli nečistôt.

Robustná konštrukcia je odolná a vysávač vám preto bude slúžiť dlhé roky. Keďže je doplnený kolieskami, nebude vám pri manipulácii prekážať ani mierne vyššia hmotnosť. Dlhý kábel a hadica sú zárukou voľnosti pri vysávaní. Praktickým doplnkom je tiež elektrostatická ochrana.

V balení vysávača dostanete rôzne filtre a nadstavce, vďaka ktorým upracete nielen krb, ale aj podlahu či suché nečistoty v dielni a garáži. Skosená hubica vám umožní odstrániť popol aj z rohov krbu. Príslušenstvo je možné schovať v tele vysávača, čo oceníte pri jeho skladovaní.

Najpredávanejšie vysávače na popol

Ako vybrať vysávač na popol?

Typy vysávačov na popol

 • Na studený popol – vysávač, ktorý je určený výlučne na studený popol. V prípade, že by ste s ním povysávali horúci krb, mohlo by dôjsť k poškodeniu jeho súčastí.
 • Na horúci popol – vysávač, ktorý si poradí aj s teplým popolom. Maximálna teplota, ktorú môže popol mať sa medzi vysávačmi líši, ale obyčajne dosahuje približne 30 až 60 °C.

Hlavné atribúty vysávačov na popol

Príkon

Príkon vysávača priamo ovplyvňuje to, ako dlho vám bude vyčistenie krbu trvať a s akými veľkými kusmi popola si vysávač poradí. Na menšie krby postačí vysávač s príkonom okolo 600 W. Na väčšie krby odporúčame vysávače s príkonom okolo 1000 W.

Objem misy

Množstvo popola, ktoré sa do vysávača zmestí bez toho, aby ste ho museli vyprázdniť, je podmienené objemom jeho misy. V menších krboch si poradíte aj s vysávačmi, ktorých objem dosahuje okolo 10 litrov. Na väčšie krby, v ktorých kúrite pravidelne, odporúčame voliť modely s objemom nad 15 litrov.

Filter

Každý vysávač by mal disponovať filtrom, ktorý zamedzí unikaniu častíc prachu a popola do ovzdušia. Vo vysávačoch na popol sa používajú tri druhy filtrov, ktorých základnú charakteristiku nájdete v nasledujúcej tabuľke:

Filter Charakteristika
Mikrofilter Najmenej kvalitný filter, s vysokou priepustnosťou častíc, z molitanu alebo tkaniny.
Filter zo sklených vláken Stredne kvalitný filter, ktorý dokáže zachytiť viac častíc.
HEPA filter Najkvalitnejší filter, zachytí až 99% mikročastíc, vhodný aj pre alergikov.

Ak teda hľadáte kvalitu, určite voľte modely s HEPA filtrom. S filtrom vysávača na popol súvisa aj iné dôležité parametre. Filter by sa nemal v prvom rade príliš rýchlo zanášať. S týmto fenoménom sa môžete stretnúť pri najlacnejších vysávačoch, ktorých filtre treba manuálne čistiť po každom vysávaní. Modernejšie vysávače disponujú oklepom filtra, vďaka ktorému sa filter vyčistí automaticky alebo stlačením tlačidla.

Dĺžka kábla

Dĺžkou kábla je podmienená vzdialenosť, na ktorú sa s vysávačom dostanete od elektrickej zásuvky. Preto tento parameter prispôsobte rozloženiu vašej domácnosti a vzdialenosti krbu od najbližšej zásuvky.

Hadica

Hadica vysávača na popol by mala byť kovová, aby sa zabránilo jej poškodeniu pri prechode teplých častíc popola. Jej dĺžku je vhodné prispôsobiť veľkosti krbu. V menších krboch si vystačíte s hadicami do 100 cm, na tie väčšie hľadajte modely s hadicami nad 150 cm.

Nadstavce

Na hadicu vysávača na popol patrí nadstavec. Prakticky každý model je vybavený štandardným rovným hliníkovým nadstavcom. Ten má však problém s popolom v rohoch, ktorý je častokrát nutné vymiesť metličkou. Drahšie vysávače na popol majú vo svojom príslušenstve aj štrbinové, či zahnuté hubice, ktoré sú vhodné aj na popol v rohoch.

Náš tipNáš tip

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť ako rýchlo sa dá, vďaka zahnutej hubici, vyčistiť krb alebo gril s kvalitným vysávačom na popol Kärcher:

Hlučnosť

Vysávače na popol disponujú rôznou hlučnosťou. Obyčajne platí, že lacnejšie vysávače sú hlučnejšie ako tie drahšie. Ak si nie ste týmto parametrom istý, odporúčame vám užívateľské recenzie, v ktorých nájdete subjektívne názory na hlučnosť jednotlivých modelov.

Hmotnosť

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že vysávače na popol patria k ťažším, čo je ale zapríčinené ich kovovou konštrukciou. Hmotnosť vysávača súvisí aj s jeho veľkosťou. Čím väčší vysávač je, tým vyššia bude jeho hmotnosť.

Manipulácia

Menšie a ľahšie vysávače na popol sú obyčajne doplnené madlami, vďaka ktorým ich prenesiete z miesta na miesto. V prípade, že plánujete kúpu vysávača s vyššou hmotnosťou, určite sa uistite, či disponuje kolieskami, aby ste ho nemuseli prenášať.

Kde kúpiť vysávač na popol?

Ak ste sa ešte nerozhodli, aký vysávač na popol si chcete kúpiť, navštívte stránku Heureka, kde nájdete ich širokú ponuku. Rovnako odporúčame tiež vysávače v Nay a na Alze. Aj niektoré reťazce so stavebným materiálom ponúkajú vysávače na popol. Preto sa môžete stretnúť s vysávačmi na popol z OBI alebo s vysávačmi na popol z Hornbachu. V špeciálnych kampaniach si tiež môžete kúpiť vysávač na popol z Lidla. V prípade, že chcete ušetriť, poobzerajte sa po vysávačoch na popol v bazári.

Najpredávanejšie vysávače na popol

Zdieľajte článok

Podobné články