Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie robotické vysávače – test a recenzie 2019

Datum 9.5.2019

Robotické vysávače sú nepochybne hitom dnešnej doby. Od svojho vzniku prešli značným vývojom a dnes predstavujú praktických pomocníkov v domácnosti. Ich najväčšou výhodou je fakt, že pri ich použití nemusíte byť a svoju prácu zvládnu bez vašej pomoci.

Na trhu nájdete množstvo rôznych robotických vysávačov z rôznych cenových kategórií. Práve v tomto prípade obzvlášť platí, že cena ide ruka v ruke s kvalitou a funkciami. Okrem klasických robotických vysávačov sú dnes populárne aj tie, ktoré sú doplnené mopom.

Prehľad najlepších robotických vysávačov

TESLA RoboStar T30 Xiaomi Mi Robot 2 iRobot Roomba 966
TESLA RoboStar T30 Xiaomi Mi Robot 2 iRobot Roomba 966 
Lacný základ Zlatá stredná cesta Pre náročných
KLADY Nízka cena
Dlhá doba prevádzky
HEPA filter
Automatické nabíjanie
Veľká kapacita batérie
Automatická detekcia kobercov
Vysávač a robotický umývač podláh v jednom
Logická navigácia
Výborné výsledky vysávania
Vhodný na zvieracie chlpy
Spoľahlivá navigácia
Indikácia plnej nádoby
ZÁPORY Chaotická navigácia
Nevhodný na koberce
Menej kvalitné senzory
Hlásenia iba v anglickom jazyku
Menšia nádoba na vodu
Iba vysávanie
Vysoká cena
ZHRNUTIE Základný model robotického vysávača vhodný na občasné upratanie menších plôch. Extrémne populárny robotický vysávač, ktorý disponuje silným výkonom a množstvom moderných funkcií. Robotický vysávač špičkovej triedy, od uznávaného výrobcu, si poradí s každým povrchom a nečistotou.
POROVNAJTE CENY POROVNAJTE CENY POROVNAJTE CENY

Recenzia: TESLA RoboStar T30

TESLA RoboStar T30

Určenie: vysávač a mop | Objem nádoby na prach: 0,3 l | Typ batérie: Li-Ion | Kapacita batérie: 2600 mAh | Doba prevádzky: 110 min. | Hlučnosť: 65 dB | Hmotnosť: 2,2 kg

Klady
 • Nízka cena
 • Dlhá doba prevádzky
 • HEPA filter
 • Automatické nabíjanie
Zápory
 • Chaotická navigácia
 • Nevhodný na koberce
 • Menej kvalitné senzory

TESLA RoboStar T30 patrí medzi pomerne lacné vysávače, s čím súvisí i jeho prevedenie a výkon. Aj keď sa vysávač predáva pod českou značkou Tesla, ide o produkt vyrobený v Číne. Napriek tomu, že ide o robotický vysávač a mop v jednom, ani jednu z týchto funkcií nevie model vykonať na 100%.

Pri vysávaní si dokáže poradiť s menšími nečistotami na tvrdých podlahách. Úplne však zlyháva pri vysávaní kobercov. Mop z mikrovlákna sa postará o jemné nečistoty na dlážke. Výhodou vysávača je HEPA filter, ktorý zachytí aj najmenšie častice prachu.

K nedokonalostiam vysávača určite patria jeho chaotické trasy, pri ktorých nepokryje celú plochu miestnosti. Občas sa mu rovnako poradí naraziť do nábytku, čo súvisí s menej prepracovanou technológiou senzorov. So schodov však vysávač nespadne.

Vo vnútri vysávača sa skrýva Li-Ion batéria, vďaka ktorej dokáže na jedno nabitie pracovať až 110 minút. Po vybití sa automaticky vráti do stanice, v ktorej sa opätovne nabije. Vysávač je samozrejme autonómny a upratovanie domácnosti zvládne i vtedy, keď nie ste doma. Stačí ho správne naprogramovať.

Recenzia: Xiaomi Mi Robot 2

Xiaomi Mi Robot 2

Určenie: vysávač a mop | Objem nádoby na prach: 0,42 l | Typ batérie: Li-Ion | Kapacita batérie: 5200 mAh | Doba prevádzky: 180 min. | Hlučnosť: 67 dB | Hmotnosť: 3,5 kg

Klady
 • Veľká kapacita batérie
 • Automatická detekcia kobercov
 • Vysávač a robotický umývač podláh v jednom
 • Logická navigácia
Zápory
 • Hlásenia iba v anglickom jazyku
 • Menšia nádoba na vodu

Xiaomi vysávače sa tešia veľkej obľube po celom svete. Po prvom úspešnom produkte uviedla spoločnosť na trh vylepšenú verziu s názvom Xiaomi Mi Robot 2 (alternatívne tiež Xiaomi Roborock Sweep One S50). V jeho prípade už ide o robotický vysávač s mopom.

Trinásť navigačných senzorov sa postará o to, že vysávač spoľahlivo zmapuje svoje okolie a vyhne sa každému nábytku, schodu, či inej prekážke. Pohodlne však prejde cez prah do výšky 2 cm. Vybrať si rovnako môžete z troch stupňov výkonu.

Vysávač disponuje batériou s veľkou kapacitou a dokáže pracovať až 180 minút, pričom pokryje plochu 250 m². Pri nízkom stave batérie sa automaticky vráti do stanice a po nabití pokračuje tam, kde prestal. Po ukončení vysávania sa model rovnako vráti do stanice a vypne.

Tak ako sme už spomenuli, vysávač v sebe skrýva aj robotický mop, ktorý umyje každú podlahu. Keď prejde vysávač z podlahy na koberec, automaticky zapne najvyšší výkon, takže patrí k najlepším vysávačom na koberce.

Recenzia: iRobot Roomba 966

iRobot Roomba 966

Určenie: vysávač | Objem nádoby na prach: 0,6 l | Typ batérie: Li-Ion | Kapacita batérie: ? mAh | Doba prevádzky: 75 min. | Hlučnosť: 58 dB | Hmotnosť: 3,9 kg

Klady
 • Výborné výsledky vysávania
 • Vhodný na zvieracie chlpy
 • Spoľahlivá navigácia
 • Indikácia plnej nádoby
Zápory
 • Iba vysávanie
 • Vysoká cena

iRobot Roomba 966 patrí, spolu s ostatnými modelmi zo série 900 (iRobot Roomba 980, iRobot Roomba 981), medzi naozaj kvalitné vysávače. Model je vybavený presnou a spoľahlivou navigáciou iAdapt 2.0, vďaka ktorej mu neunikne žiadne miesto domácnosti. Špeciálne senzory Dirt Detect sú zárukou toho, že aj veľmi znečistené oblasti budú v priebehu minút čisté.

Na jedno nabitie vydrží vysávač pracovať približne 75 minút, pričom zvládne plochu až 185 m². Trojstupňový systém čistenia robí z tohto modelu ideálny robotický vysávač na koberce. Rovnako je určený do domácností so zvieratami. Menšou nevýhodou je, že neponúka vysávanie a umývanie v jednom.

Pomocou mobilnej aplikácie v českom jazyku si vysávač prispôsobíte a budete mať vždy prehľad o jeho aktivite. Praktickým doplnkom je indikátor plnej nádoby na prach, ktorá disponuje objemom 0,6 litra. V balení nájdete okrem vysávača a nabíjacej stanice aj sieťový kábel, filter, bočnú kefku a virtuálnu stenu.

Najpredávanejšie robotické vysávače

Ako správne vybrať robotický vysávač?

Základné typy robotických vysávačov

 • Robotický vysávač – ide o model, ktorý si dokáže poradiť iba so suchými nečistotami. Rotačné kefky posúvajú nečistoty k saciemu otvoru, cez ktorý sa nasávajú do nádoby na prach.
 • Kombinácia robotického vysávača a mopu – vysávanie funguje na rovnakom princípe ako v prípade klasických robotických vysávačov. Tento model je však doplnený mopom z mikrovlákna a nádobou na vodu. Voda sa z nádoby uvoľňuje na mop a ten pri pohybe vysávača umýva podlahu.

Hlavné atribúty výberu

Senzory

Najlacnejšie robotické vysávače sú vybavené infračervenými senzormi. Tie ich chránia pred spadnutím zo schodov a po narazení do prekážky im umožnia zmeniť smer. Určite uznáte, že takýto pohyb nie je príliš efektívny.

Drahšie modely disponujú rôznymi laserovými senzormi a kamerami, ktoré im umožňujú zmapovať miestnosť a vyhnúť sa tak každej prekážke. Niektoré vysávače sú doplnené aj senzormi, ktoré zachytia zvýšenú prítomnosť nečistôt a toto miesto vyčistia dôkladnejšie.

TIP: Ak chcete vedieť ako fungujú senzory, ktoré reagujú na zvýšený výskyt nečistôt, pozrite si toto kratučké video:

Navigácia

Každý robotický vysávač by mal vedieť optimálne pokryť plochu celej miestnosti bez toho, aby sa zbytočne opakoval alebo aby vynechával miesta. Najlačnejšie vysávače sa pohybujú náhodne, bez predurčenej trasy, pričom niektoré miesta zákonite neprejdú.

Modernejšie robotické vysávače disponujú navigáciou, vďaka ktorej vysávač zmapuje a dokonalo prejde celú potrebnú plochu. Spôsob pohybu vysávača, ktorý si zvolíte napríklad v mobilnej aplikácii, sa dá rozdeliť do troch kategórií, ktoré nájdete zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:

Spôsob pohybu Určenie
Automatické vysávanie Pohyb po celom priestore, najčastejšie v tvare písmena S
Vysávanie pozdĺž okrajov Pozdĺžny pohyb, na nečistoty okolo stien, či nábytku
Vysávanie na mieste Pohyb v kruhu, vhodný na nečistoty vysypané na jednom mieste

Ovládanie

Niektoré lacnejšie robotické vysávače sú vybavené diaľkovým ovládaním. Modernejšie modely sa ovládajú pomocou mobilných aplikácií, v ktorých sa dá vysávanie prispôsobiť každej jednej miestnosti v domácnosti. Takto si pohodlne zvolíte spôsob pohybu vysávača, čas kedy má pracovať a mnoho iných praktických parametrov.

Kapacita batérie a nabíjanie

Dá sa povedať, že čím drahší vysávač je, tým väčšou kapacitou batérie disponuje. Tento atribút by ste mali prispôsobiť veľkosti vašej domácnosti. Robotické vysávače sú obyčajne vybavené Li-Ion batériami. Samozrejmosťou sú nabíjacie stanice, do ktorých sa pri vybití vysávače automaticky vrátia. Modernejšie vysávače si pamätajú, kde s vysávaním prestali a po dobití tam pokračujú.

Objem nádoby na prach

Robotické vysávače disponujú nádobou na prach, ktorá obyčajne nedosahuje objem 1 liter. Najväčšie a najťažšie modely dosahujú kapacitu okolo 0,7 litra. Zlatým stredným štandardom je nádoba s objemom okolo 0,5 litra.

Povrchy v domácnosti

Pred kúpou robotického vysávača je dôležité vedieť, či bude vysávať iba tvrdé podlahy, alebo si bude musieť poradiť i s kobercami. Aj lacnejšie modely zvládnu povysávať prachové častice z dlážky. Na koberce však nestačia. Ak teda máte doma viac kobercov, určite voľte drahší model, ktorý koberec vyčistí a pritom nepoškodí. Moderné vysávače disponujú automatickou detekciou kobercov, čo výsledný efekt vysávania ešte viac zlepšuje.

Domáce zvieratá

Zvieracie chlpy patria k najodolnejším nečistotám domácnosti. Ak doma nejakého miláčika máte a uvažujete o kúpe robotického vysávača, určite voľte taký, ktorý má vo svojom popise aj účinnosť na zvieracie chlpy.

Hlučnosť

Hlučnosť je dôležitý parameter každého domáceho pomocníka. V prípade robotických vysávačov odporúčame voliť modely, pri ktorých maximálna hlučnosť dosahuje okolo 65 dB. Takýto vysávač vás nebude príliš rušiť, aj keď budete pri vysávaní doma.

Virtuálna stena

Virtuálna stena patrí k modernému príslušenstvu  robotických vysávačov. Pracuje na princípe infračerveného lúča, ktorý bráni vstupu vysávača do časti miestnosti, kde je umiestnená. Ak teda potrebujete pred vysávačom ochrániť isté miesta domácnosti, takúto stenu si rozhodne zaobstarajte.

Obľúbené značky robotických vysávačov

Robotické vysávače iRobot

Spoločnosť iRobot je nepochybne priekopníkom robotických vysávačov. Vznikla v roku 1990 v USA a jej vysávače stále patria k špičke na trhu. Pod produktovou radou Roomba predáva vysávače a pod názvom Braava si môžete kúpiť robotický vysávač s mopom. Ak máte doma bazén, a hľadáte robota na jeho údržbu, je pre vás určená rada Mirra. Svoj prvý robotický vysávač uviedla firma na trhu v roku 2002. Spoločnosť svoje produkty neustále rozvíja a zlepšuje o čom svedčí aj jej nový robotický vysávač, ktorý sa dokáže sám vyprázdniť.

Robotické vysávače Xiaomi

Čínska spoločnosť Xiaomi vznikla v roku 2010. Za necelých 9 rokov fungovania si získala spokojných zákazníkov po celom svete. Aj keď sa spája najmä s mobilnými telefónmi, predáva tiež rôzne inteligentné domáce spotrebiče. Jej robotické vysávače patria k najkvalitnejším na trhu a môžu sa pochváliť nielen vysokou kapacitou batérií, ale aj skvelými výsledkami vysávania a umývania.

Robotické vysávače Tesla

Spoločnosť Tesla vznikla v roku 1946 v Prahe. Dnes u nás pod jej menom fungujú dve spoločnosti. Jedna v Stropkove a druhá v Liptovskom Hrádku. Robotické vysávače, ktoré sa pod touto značkou predávajú však pochádzajú z Číny. Firma má momentálne v ponuke štyri vysávače v rôznych cenových kategóriách.

Kde kúpiť robotický vysávač?

Ak ste sa ešte presne nerozhodli, aký vysávač kúpiť, navštívte Heureku, kde nájdete širokú ponuku robotických modelov. Na stránkach Alza, Nay či Datart sa rovnako nachádza mnoho robotických vysávačov, ktoré obchody ponúkajú aj v rôznych akciách. Niektorí ľudia nedajú dopustiť napríklad na robotické vysávače z Lidla.

Najpredávanejšie robotické vysávače

Zdieľajte článok

Podobné články