Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenzia: Sencor SVC 190

Datum 15.5.2019

Recenzia: Sencor SVC 190

Pri hľadaní drobných pomocníkov do domácnosti určite netreba zabudnúť na kategóriu ručných vysávačov. Na rozdiel od klasických vysávačov, ručný vysávač využijete najmä pri čistení malých plôch a ťažko dostupných priestorov, keď potrebujete čo najrýchlejšie a najefektívnejšie upratať. Avšak aj v tejto kategórii sa vám ponúka na výber viacero typov a druhov domácich ručných vysávačov. Dnes si predstavíme jeden z nich, konkrétne ručný vysávač Sencor SVC 190.

Ručný vysávač

Prečo je dobré mať po ruke ručný vysávač? A čím sa vlastne odlišuje od klasického vysávača? Už na prvý pohľad odlíšite tieto dve kategórie vysávačov podľa ich veľkosti. Ručné vysávače vážia zvyčajne do troch kilogramov a dajú sa pohodlne uchopiť jednou rukou. Neobsahujú veľké telo a trubicu spojenú s hadicou ako to je pri klasických vysávačoch.

Malé domáce ručné vysávače môžete tak skladovať aj v menšej skrinke alebo ich nechať položené v rohu miestnosti. Tento druh domácich spotrebičov je vo väčšine prípadov vybavený akumulátorom (baterkou), ktorá je znovu nabíjateľná a integrovaná vo vnútri prístroja (nevyberáte ju). Existujú však aj malé typy vysávačov, u ktorých je možné vymieňať baterky.

Najčastejšie však ručné vysávače obsahujú v balení dobíjaciu stanicu, ktorá je trvalo pripojená do elektrickej siete. Do stanice stačí po použití alebo úplnom vybití vysávač umiestniť a zariadenie sa začne automaticky nabíjať. Vďaka tomu sú ručné vysávače neustále pripravené k použitiu. Keďže však majú malé rozmery, taktiež aj akumulátory sú menšie, a tak majú menšiu výdrž. Preto sa odporúča používať ručné vysávače na čistenie malých plôch.

Ručné vysávače sú vhodné najmä, ak potrebujete povysávať vysypaný cukor, múku či iné potraviny. Vhodné sú, ak chcete očistiť menšiu plochu od prachu alebo zbaviť kreslo alebo inú sedaciu plochu omrviniek. Je ich možné využiť aj v kúpeľni, kde sú vhodné na zber vlasov z podlahy či vysávanie menších rohoží.

Väčšina ručných vysávačov zbiera nečistoty do umývateľnej nádoby. Niektoré druhy majú aj vrecká, ktoré však vzhľadom na rozmery zariadenia majú menší objem ako pri klasických vysávačoch. Bezsáčkové vysávače sú vhodné najmä v domácnostiach s malými deťmi, pretože omylo vsaté drobné hračky či kocky je možné vybrať zo zbernej nádoby vysávača po skončení vysávania.

Prevedenie vysávača Sencor SVC 190

Vysávač Sencor SVC 190 sa radí do kategórie malých domácich ručných akumulátorových vysávačov. Je ho tak možné pravidelne dobíjať po použití v dobíjacej stanici. Vysávač slúži na suché aj mokré čistenie. Je ním teda možné nasávať aj tekutiny z podlahy či tkanín. Nečistoty sú pri tomto type zariadenia zbierané do zbernej nádoby.

Sencor SVC 190 pozostáva z plastového tela a vyrába sa v troch rôznych farebných prevedeniach – bielej, čiernej a červenej. Predná časť vysávača (miesto uloženia nečistôt) je z priehľadného plastu, a tak môžete vizuálne kontrolovať plnosť zbernej nádoby a v prípade potreby ju vyprázdniť. Na bočnej strane vysávača je ryska, ktorá označuje maximálne naplnenie vysávača.

V zadnej časti je umiestnená rúčka a vypínač. Takisto aj poistka pre otvorenie zásobníka na nečistoty. K dispozícii aj je aj indikátor stavu nabíjania rovnako umiestnený na vrchnej strane výrobku.

Príslušenstvo

Pre zariadenie Sencor SVC 190 je k dispozícii aj príslušenstvo, ktoré umožňuje vysávač používať na rôzne typy povrchov. Zariadenie je vybavené univerzálnou hubicou na čistenie všetkých povrchov. Na odstránenie nečistôt z ťažko prístupných miest (predovšetkým sa jedná o rohy, škáry, priestor medzi nábytkom, knihovničky alebo ťažko prístupné miesta medzi matracmi) je na výber štrbinová hubica.

Na dôkladné vyčistenie rôznych priestorov je k dispozícii kefová hubica, ktorú je možné nasadiť na štrbinovú. Táto zostava je určená na čistenie veľmi znečistených drobných plôch, slúži ako náhrada za klasickú metličku s lopatkou.

Posledným doplnkom je hubica na vysávanie tekutín. V tomto prípade sa jedná o nadstavec, vďaka ktorému môžete vysávač Sencor SVC 190 použiť aj na vysatie menšieho množstva vyliatej tekutiny. Pri vylievaní vody zo zbernej nádoby je potrebné telo vysávača čo najviac držať smerom nadol. V opačnom prípade by mohla voda preniknúť k telu motora a nenávratne ho poškodiť. Takisto pri vysávaní tekutín je potrebné držať vysávač v 45° uhle, tak aby sa voda nenasávala cez filter. Rovnako dodržujte maximálnu povolenú hladinu nasatia tekutín vyznačenú ryskou na tele vysávača.

K alternatívnym doplnkom, ktoré možno dokúpiť k vysávaču Sencor SVC 190 sa radia aj rôzne vône do vysávača (napríklad kvetové, ovocné alebo svieže). Najčastejšie sa predávajú vo forme tyčiniek alebo vonných perál.

Údržba

Pre stály výkon a bezproblémový chod je potrebné vysávač Sencor SVC 190 pravidelne udržovať v čistote. Ide predovšetkým o vyprázdňovanie nádoby na nečistoty. Pri preplnení nádoby vysávač znižuje svoj výkon. Ak by nedošlo k vysypaniu nečistôt z nádoby, môže sa Sencor SVC 190 zablokovať, prípadne poškodiť.

Nádoba na ukladanie nečistôt sa otvára pomocou poistky umiestnenej na vrchnej strane vysávača vedľa vypínača. Dôjde k uvoľneniu prednej časti vysávača, následne môžete nečistoty vysypať do odpadu. Pri silnom znečistení je vhodné zbernú nádobu opláchnuť pod prúdom tečúcej vody. Nevhodné je používať rôzne chemické čistiace prostriedky, pretože by takisto mohlo dôjsť k poškodeniu zariadenia. Tak ako iné spotrebiče platí, že všetky komponenty vysávača Sencor SVC 190 musia po čistení najskôr dôkladne vyschnúť, než je ich možné opäť používať.

Je vhodné sa vyhýbať nasávaniu príliš veľkých zhlukov nečistôt, ktoré by inak mohli upchať vysávač. Ak k tomu však dôjde, je potrebné vypnúť vysávač a nečistoty manuálne odstrániť.

Po každom dlhšom používaní prístroja Sencor SVC 190 je vhodné prečistiť jeho filter. Ten je možné vybrať zo zariadenia po odstránení vrchného krytu a nádobky na nečistoty. Filter je potrebné oklepať od prachu a nečistôt nad košom. Pri silnom znečistení je možné filter tiež vyprať. V tomto prípade výrobca odporúča použiť aj slabý roztok neutrálneho saponátu, následne filter vypláchnuť v čistej vode a nechať dôkladne vysušiť. Nevhodné je používať rôzne prchavé látky, riedidlá či benzín. Najvhodnejšie je čistiť navlhčenou handričkou.

Parametre

Vysávač Sencor SVC 190 sa radí do kategórie ručných vysávačov s príkonom 45 W. Jeho hlučnosť sa pohybuje na úrovni 80 dB. Čas vysávania na jedno dobitie sa pohybuje na úrovni 12 až 15 minút. Pred prvým použitím sa odporúčať nabíjať prístroj minimálne 12 hodín. Pri bežnom používaní je odporúčaný čas dobíjania 12 hodín. V zariadení sa nachádzajú dobíjacie batérie NiMH 7,2 V (6 x 1400 mAh).

Zariadenie má malú hmotnosť, celkovo ide o 1,5 kilogramuObjem vyprázdniteľnej zbernej nádoby na nečistoty je 0,5 litra. Jeho rozmery sú: šírka 135 mmvýška 115 mm a hĺbka 390 mm.

Nabíjacia stanica

Súčasťou balenia vysávača Sencor SVC 190 je aj adaptér (dobíjacia stanica), ktorá slúži na uloženie a zároveň dobitie batérií zariadenia. Stanica sa skladá z plastového držiaka, do ktorého sa umiestňuje telo vysávača. Tento držiak je potrebné pripevniť na stenu, kuchynskú linku alebo iný vhodný podklad pomocou skrutiek. Na ich uchytenie slúžia otvory v držiaku.

Následne je možné vysávač Sencor SVC 190 zavesiť do držiaka, tak aby došlo k jeho zapojeniu do konektora v držiaku. Z držiaka vychádza prívodná šnúra, ktorú je potom potrebné pripojiť do elektrickej siete. Nabíjanie sa začne, keď sa rozsvieti kontrolka nabíjania na tele vysávača. Táto LED kontrolka však nezhasne, i keď je prístroj plne nabitý.

Skúsenosti používateľov

Zákazníci, ktorí už mali možnosť si vysávač Sencor SVC 190 vyskúšať, hodnotia prácu s ním nasledovne:

Klady
 • Malé rozmery.
 • Dobrý pomer ceny a kvality.
 • Vhodný na rýchle upratanie menších nečistôt.
 • Praktický do auta.
 • Možnosť upevnenia na stenu v držiaku.
 • Príslušenstvo.
 • Pre chod nie je potrebné držať spínačpočas celého vysávania.
 • Jednoduchá manipulácia.
 • Primeraná hmotnosť.
Zápory
 • Chýba indikácia úplného nabitia vysávača.
 • Vyššia hlučnosť.
 • Slabší výkon, ktorý sa ešte viac zoslabuje pri menej nabitej batérii.
 • Chýba nastavenie intenzity výkonu.
 • Plastové telo.
 • Potreba pravidelne čistiť filter.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Podobné články