Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenzia: Kärcher SE 4001

Datum 15.5.2019

Recenzia: Kärcher SE 4001

Pre potreby náročnejšieho tepovania kobercov alebo čalúnenia nie je vždy potrebné volať profesionálov. Tepovanie môžete zvládnuť aj sami s pomocou malých domácich tepovačov. V nasledujúcom článku si predstavíme práve takéhoto pomocníka do domácnosti – vysávač s tepovačom Kärcher SE 4001.

Tepovanie vs. vysávanie

Tieto dva spôsoby čistenia tkanín, najmä kobercov, sa od seba v základe odlišujú predovšetkým v tom, že na tepovanie je nevyhnutná voda. Avšak, kedy je vhodné tepovanie? Prečistiť koberce vodou sa odporúča najmä pri silnom znečistení. To isté platí aj pre čalúnenie či iné tkaniny. Tepovanie predstavuje hĺbkové čistenie oproti vysávaniu. Taktiež je vhodné, ak sú na koberci vyšliapané miesta, s ktorými si už vysávač poradí iba ťažko.

Kärcher-SE-4001-tepovanie

Nevýhodou tepovania je, že koberce a iné tkaniny musia po čistení schnúť. Dobu schnutia urýchľujú rôzne mechanizmy, najčastejšie (ako aj v prípade vysávača Kärcher SE 4001) ide o spätné vsatie špinavej vody.

Princíp čistenia

Vysávač Kärcher SE 4001 obsahuje zásobníky na špinavú a čistú vodu. Vysávač obsahuje súbor trysiek, ktoré umožňujú rozptýliť vodu a dostať ju hlbšie do vlákien koberca. Pri čistení sa vytvára podtlak, ktorý urýchľuje a zefektívňuje čistenie. Výrobcovia uvádzajú, že dochádza k zrýchleniu čistenia plôch až o 50 %. Zároveň je možné silu satia manuálne regulovať podľa typu povrchu a znečistenia.

Kärcher-SE-4001-nadoba

Pri mokrom čistení s vodou sa uvádza ako jedna z výhod vysávača oddelený priestor na čistú a špinavú vodu. Povrchy a tkaniny sa tak čistia iba čistou vodou, čo tiež zefektívňuje prácu vysávača. Zariadenie obsahuje aj nadstavce, ktoré umožňujú tiež suché čistenie podláh. Prístroj tak možno použiť aj ako klasický vysávač.

Využite vysávača

Zariadenie je predovšetkým vhodné na čistenie a tepovanie kobercov, ale môžete ho využiť aj na rôzne iné tkaniny. Jedná sa najmä o čalúnenie. Pomocou rôznych nadstavcov je možné s Kärcher SE 4001 vyčistiť sedačkymatrace či autosedačky. Vďaka rohovým nadstavcom môžete čistiť schody s kobercovými obkladmi. Ďalej aj rôzne textilné závesy na stenu. Vysávač Kärcher SE 4001 je vhodný aj na upratovanie tvrdých podláh. Najmä linolea, dlažby či kameňa.

Príslušenstvo

Súčasťou vybavenia vysávača Kärcher SE 4001 je sacia a nástreková hadica s dĺžkou 2 metre. Tá umožňuje čistenie a zároveň spätné vsatie použitej vody do oddeleného zásobníka. Súčasťou balenia je hubica na čistenie kobercov. K dispozícii je takisto aj hubica na čistenie tvrdých plôch. Na úzke a ťažko prístupné priestory je vhodná štrbinová hubica. Na podlahy slúži podlahová hubica.

V balení nájdete filtračnú patrónupenový filter papierový filtračný sáčok na suché vysávanie. Jednou z výhod vysávača Kärcher SE 4001 je, že na uloženie všetkých nadstavcov slúži držiak priamo na stroji. Nadstavce tak nemusíte hľadať a nestratia sa. Výrobok je vybavený držadlom na prenášanie a uľahčenie vylievania vody.

Pre hĺbkové čistenie kobercov je možné dokúpiť aj špeciálny čistiaci prípravok na tkaniny a koberce. Ďalším voliteľným doplnkom sú náhradné papierové vrecká do vysávača. Pri veľkom zanesení filtra je možné zakúpiť náhradný filter. Takisto aj rôzne vône do vysávača od ovocných po kvetinové. Možné je aj doplniť vysávač o hubicu na mokré čistenie čalúnenia.

Striekacia vysávacia ručná tryska na čistenie čalúnenia a vankúšov (24) spolu s adaptérom (25) pre rozstrekovaciu a odsávaciu hubicu je súčasťou balenia SE 4001 PLUS

Špecifikácia

Vysávač Kärcher SE 4001 predstavuje zariadenie, ktoré je schopné čistič povrchy na sucho aj na mokro. Možno ho využiť tiež na šampónovanie. Jeho hmotnosť je takmer 8 kilogramov. Na jednoduchšiu manipuláciu a prenášanie, vysávač obsahuje rúčku a kolieska. Zariadenie pozostáva z plastového tela v žltej farbe.

Dĺžka prívodného kábla je 7,5 metraOperačný rádius je 9,5 metraHlučnosť vysávača je na úrovni 73 dBObjem nádoby a sáčku sú 4 litre. Zariadenie disponuje sacím výkonom 40 W. Jeho celkový príkon je 1400 W. Vysávač pracuje na princípe vodnej filtrácie. Jeho rozmery sú 38,5 x 38,5 x 50 centimetrov. Zariadenie sa zaraďuje do energetickej triedy účinnosti D.

Obsluha

Pri mokrom vysávaní s použitím vysávača Kärcher SE 4001 je možné doplniť do nádržky s čistou vodou aj čistiaci prostriedok. Výrobcovia uvádzajú, že v závislosti od znečistenia povrchu postačí 100 až 200 mililitrov čistiaceho prostriedku. Zvyšok zásobníka je potom potrebné doplniť vodou z vodovodu.

Počas čistenia môžete nádobu na čistú vodu odobrať alebo naplniť aj priamo na zariadení. Po mokrom vysávaní s vysávačom Kärcher SE 4001 zvykne odkvapkávať zvyšková voda z rúrok a hadice, preto je vhodné uložiť vysávača do kúpeľne, príp. vane. Pri tepovaní môžete používať aj teplú vodu do 50 °C, čo zvyšuje účinok čistenia. Pri suchom vysávaní je potrebné pracovať iba so suchým vysávačom. Zároveň je musí byť vo vnútri vysávača vložené vrecko na nečistoty.

Skúsenosti zákazníkov

Užívatelia po zakúpení vysávača Kärcher SE 4001 hodnotia produkt nasledovne:

Klady
 • Priaznivý pomer ceny a kvality.
 • Kvalitné čistenie kobercov.
 • Sacia sila.
 • Možnosť využiť na mokré aj suché vysávanie.
 • Možnosť použiť čistiaci prostriedok.
 • Ľahká manipulácia a údržba.
 • Vhodný na čistenie sedačiek.
 • Doplnkové vybavenie.
Zápory
 • Vyššia hlučnosť.
 • Menší zásobník na čistú vodu, nutnosť častejšie dopĺňať.
 • Zložitejšia montáž pred prvým použitím.
 • Napájací kábel sa nedá navíjať do tela vysávača.
 • Krehkejšie plastové telo vysávača.
 • Po mokrom vysávaní je nutné nechať vysávač vyschnúť pred použitím na suché vysávanie.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Podobné články