Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenzia: Kärcher FC 5

Datum 15.5.2019

Recenzia: Kärcher FC 5

Pri pravidelnej údržbe domácnosti sa hodí mať po ruke pomocníka, ktorý zvládne viac vecí naraz, a ušetrí vám tak peniaze aj čas. Výrobcovia preto prichádzajú na trh s rôznymi kombinovanými zariadeniami dva v jednom, ktoré v sebe spájajú rozmanité funkcie. Jednu z týchto skupín predstavujú aj čistiace zariadenia so schopnosťou vytierať podlahu na mokro a zároveň vysávať. Zástupcom tohto druhu čistiacich prístrojov je práve Kärcher FC 5, na ktorého vlastnosti sa pozrieme v nasledujúcej recenzii.

Vysávanie a vytieranie podlahy

Najzákladnejšou charakteristikou, podľa ktorej odlíšite čistič Kärcher FC 5 od ostatných typov vysávačov, je jeho schopnosť upratovať na sucho aj mokro. Kärcher FC 5 je zariadenie dva v jednom. Okrem sacej sily je schopný nahradiť mop a vytrieť podlahu na mokro. Ide o tyčový vysávač a už na prvý pohľad sú na ňom badateľné dva rotujúce valce potiahnuté mikrovláknom.

Ide o časť zariadenia zodpovedajúcu za mokré upratovanie. Valce z mikrovlákna sú neustále navlhčované vodou zo zásobníka. Valce následne pohltia špinu a drobné omrvinky z podlahy. Vtedy vstupuje do úlohy druhý systém vysávača Kärcher FC 5 – suché satie. To odsaje nečistoty z valcov. Ide o samočistiaci proces, ktorý valce čistí počas samotnej práce zariadenia. A tak môžete upratovať dlhšiu dobu bez prerušenia na vymenenie a vyčistenie valcov.

Zariadenie Kärcher FC 5 predstavuje tak vodný vysávač, ktorého sacia sila nespočíva v tom, že odsáva priamo nečistoty z podlahy, ale až z valca z mikrovlákna. Kärcher FC 5 používa mokrý typ čistenia, preto je tento elektrický čistič vhodný na údržbu tvrdých podláh. Ideálny je pre dlažby, parkety, linoleum, plávajúcu podlahu atď. Naopak, nevhodný je pre koberce, pretože tie by sa vplyvom mokrých rotujúcich valcov iba navlhčili a nečistoty, predovšetkým prach, by sa nemusel odstrániť iba valcami bez priamo vysatia.

Samočistiaca schopnosť

Ako bolo spomenuté, vysávač Kärcher FC 5 má samočistiacu schopnosť – čiže nečistoty z valcov sú priebežne odsávané. Zároveň sa odsáva aj časť vody, ktorá je však nahradzovaná vodou zo zásobníka, a tak valce sú neustále vlhké. Výhodou je, že valce sú zvlhčované iba čistou vodou.

Kärcher FC 5 má totiž dva oddelené zásobníky na vodu. V jednej sa nachádza čistá a do druhej sa ukladajú nečistoty spolu so zvyšnou odpadovou vodou, ktorá je vysatá spolu s nečistotami z valcov. Takto sa firma Kärcher snažila eliminovať prebytočnú vodou, ktorú valce po sebe zanechávajú na podlahe. Podľa údajov výrobcov by podlaha mala po použití zariadenia Kärcher FC 5 uschnúť v priebehu dvoch minút.

Prevedenie

Čistič Kärcher FC 5 pozostáva z tela, z ktorom je uložený motor a zásobníky na čistú vodu a nečistoty, a čistiacej hlavice. Keďže ide o tyčový vysávač, zariadenie nemá hadicu ako je to pri klasických vysávačoch. Telo zariadenia je z plastu v typickom žltom odtieni charakteristickom pre firmu Kärcher. Zvyšok zariadenia je ladený v čiernej a sivej. K dispozícii je aj model v bielom prevedení s menším množstvom žltých a tmavých prvkov.

Čistiace hlavica zariadenia Kärcher FC 5 je spojená so zvyškom tela vysávača pohyblivým kĺbom. Tým sa zvyšuje flexibilita pri vysávaní, pretože vysávač sa tak dostane aj pod skrinky alebo na menej prístupné miesta. Avšak kvôli čistiacim valcom je hlavica o trochu robustnejšia ako pri klasickom vysávači i mope, preto upratovanie pod skrinkami s nízkymi nôžkami môže byť problém.

Recenzia: Kärcher FC 5

V hornej časti zariadenia je umiestnená rúčka na uchopenie a prenášanie. Rovnako ako aj tlačidlá na ovládanie chodu vysávača. Súčasťou je aj čistiaca a parkovacia stanica. Zariadenia neobsahuje batérie(akumulátor), ale je napájané priamo zo siete. Keďže telo vysávača je príliš malé na uloženie kábla vo vnútri, prívodná šnúra sa navíja manuálne a je ju možné obtočiť okolo dvoch držiakov umiestnených na rúčke vysávača v jeho hornej časti.

Príslušenstvo

Pri zariadenie Kärcher FC 5 je možné dokúpiť viaceré náhradné diely, ale aj doplnky pre prácu s vysávačom. Jedným zo základných doplnkov sú tiež náhradné hlavice z mikrovlákna. Tie je možné vyňať z čistiacej hlavice pri veľkom znečistení a následne oprať v práčke na 60 °C. Ak sú však valce poškodené alebo mikrovlákno príliš znečistené, je ich možné vymeniť za nové. Predávajú sa v dvoch farebných vyhotoveniach – žlté a sivé.

Ďalším doplnkom sú chemické čističe na podlahy. Na umývanie podláh pri zariadení Kärcher FC 5 nemusíte používať len čistú vodu. Do nádoby na ňu je možné pridať chemické čističe pre ľahšie odstránenie nečistôt alebo ošetrenie podlahy. Vybrať si môžete z viacerých druhov. K dispozícii sú univerzálne čističe pre všetky typy podláh alebo aj viac špecifikované prípravky. Či už ide o kamenné dlažby, drevené podlahy s ochrannou vrstvou, voskované či olejované parkety.

V balení sa nachádza vzorka čistiaceho prostriedku na podlahy s objemom 30 ml a odmerka na dávkovanie chemického čističa. Ďalej aj stojan na uloženie vysávača, ktorý zároveň naplníte vodou a čistiacim prostriedkom. Následne vysávač zapnete a valce z mikrovlákna nasajú roztok čističa a sú pripravené na upratovanie.

Parametre

Podlahový čistič Kärcher FC 5 sa radí do skupiny domácich tyčových vysávačov. Obsahuje dve oddelené nádoby na čistú vodu a nečistoty. Ide o vodný typ vysávania s objemom nádoby na vodu 0,4 litra. Jeho celková hmotnosť je 4,6 kilogramuDĺžka prívodného kábla je 7 metrov.

Rozmery vysávača Kärcher FC 5 sú: šírka 270 mm, výška 1 220 mm a hĺbka 320 mm. Pracovná šírka kefy je 300 mmPlošný výkon na jedno naplnenie nádrže sa pohybuje približne na úrovni 60 m2. Počet otáčok valcaje 500 / minPríkon zariadenia Kärcher FC 5 je 460 W.

Skúsenosti používateľov

Zákazníci, ktorí si už mali možnosť vyskúšať podlahový čistič Kärcher FC 5, hodnotia produkt nasledovne:

Klady
 • Umývanie a vysávanie v jednom kroku.
 • Rýchle schnutie podlahy po vyčistení.
 • Ľahká manipulácia.
 • Možnosť chodu iba s čistou vodou bez chemického čističa.
 • Jednoduchá obsluha.
 • Rýchle upratovanie.
Zápory
 • Vyššia hmotnosť.
 • Nutné dopĺňať vodu pri čistení väčšej plochy.
 • Kratšia prívodná šnúra.
 • Nedostane sa pod nižšie položené skrinkya postele.
 • Má problém vysať väčšie kusy nečistôt.
 • Chýba automatické navíjanie prívodného kábla.
 • V prípade opotrebovania valcov je ich nutné vymeniť za nové.
 • Menej účinný pri čistení odolných škvŕn.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Podobné články