Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenzia: iRobot Roomba 605

Datum 15.5.2019

Recenzia: iRobot Roomba 605

Robotické vysávače už nie sú na našom trhu žiadnou novinkou. Umožňujú pohodlne a bez námahy vyčistiť koberce a zbaviť sa zbytočného prachu, a to aj bez toho, aby vyžadovali vašu prítomnosť a dozor. Sortiment je už dnes veľmi široký a takisto aj rozmanitosť doplnkových funkcií vysávačov. Pozrime sa na jedného zástupcu kategórie robotický vysávačov, konkrétne iRobot Roomba 605.

Robotický vysávač

Čo si presne predstaviť pod týmto pojmom? Mnohí zákazníci sa kúpe robotických vysávačov vyhýbajú zo strachu z príliš komplikovaného ovládania a údržby. Predsa len ide o robota. Robotický vysávač je však v skutočnosti iba plne automatický domáci spotrebič, ktorý klasickým spôsobom pomocou kefiek a sacej sily odstraňuje nečistoty.

Na rozdiel od klasických vysávačov sú robotické vysávače, ako iRobot Roomba 605, vybavené sériou senzorov, ktoré mapujú priestor a umožňujú vyhýbať sa prekážkam. Vysávače sa pohybujú na základe algoritmu, ktorý im umožňuje povysávať všetky dostupné plochy. Po vysávaní sa vysávač automaticky vráti do nabíjacej stanice. Robotické vysávače tak nevyžadujú dozor a môžu vysávať samostatne, napríklad keď ste v práci. Mnohé majú aj vstavané časovače pre ich automatické zapnutie a vypnutie.

Princíp vysávania

Vysávač iRobot Roomba 605 pracuje na klasickom sacom systéme. Na ukladanie nečistôt slúži zberná nádoba s objemom 0,5 litraVzduch prechádza cez filter, ktorý odstraňuje nečistoty, tak ako pri klasických vysávačoch. Dokáže povysávať vlasy, zvieracie chlpy a prach nielen z hladkých podláh a linolea, ale aj kobercov.

Súčasťou výrobku iRobot Roomba 605 je trojstupňový čistiaci systém. Prístroj obsahuje rotujúcu bočnú kefu, ktorá patrí do systému Wall Follow. Tento systém umožňuje vyčistiť ťažko prístupné rohy a miesta pozdĺž stien a nábytku. Druhým zo systémov sú dve proti sebe rotujúce kefy. Nachádzajú sa v čistiacej hlave robota a umožňuje tak vysatie jemného prachu, ale aj väčších nečistôt z podlahy. Tretím stupňom, ktorý optimalizuje sací výkon, je motor vo vnútri vysávača a systémy, ktoré pomáhajú odstraňovať nečistoty zachytené na kefách vysávača, a účinne ich uskladniť v zbernej nádobe.

Doplnkové systémy

Pre rôzne typy nečistôt obsahuje vysávač iRobot Roomba 605 rôzne systémy, ktoré uľahčujú a zefektívňujú upratovanie. Pre optimálne fungovanie a pohyb v priestore je iRobot Roomba 605 vybavený Antitangle technológiou, ktorá zaistí, aby sa vysávač nezasekol do káblov alebo iných predmetov. Obsahuje senzor, ktoré pri detekcii odporu, nariadi zmenu rotácie celého vysávača. Vysávač nemusíte manuálne uvoľňovať pri narazení na prekážku. iRobot Roomba 605 automaticky zmení smer a pokračuje v upratovaní.

Uvedenie vysávača do chodu sa deje jedným dotykom – po stlačení tlačidla Clean vysávač začne pracovať. iRobot Roomba 605 obsahuje senzory, ktoré zanalyzujú priestor a zvolia najlepší spôsob vysávania vzhľadov na veľkosť, členitosť priestoru a jeho povrch. iRobot Roomba 605 ďalej obsahuje AeroVac filter z mikrovlákna na účinne odstránenie nečistôt.

Pokiaľ chcete povysávať iba veľmi malú plochu do 1 m2, môžete ručne aktivovať program SPOT. Tento program slúži na dokonalé vyčistenie a odstránenie drobných nečistôt. Je vhodný najmä do kuchyne na zbavenie sa omrviniek z jedla alebo rozsypaného cukru či múky.

iRobot Roomba 605 zapnutie

Vysávač ďalej obsahuje nárazník so spomaleným dotykom, ktorý deteguje zdanlivé prekážky (prehoz cez posteľ, závesy) a dokáže vyčistiť plochy aj okolo dlhých záclon. Výrobcovia mysleli tiež na ochranu samotného vysávača pred poškodení. iRobot Roomba 605 obsahuje systém, ktoré chráni zariadenie pred pádom zo schodov. V robote sa nachádzajú špeciálne senzory, ktoré dokážu rozoznať voľný priestor pred robotom, a následne zmeniť smer rotácie robotu.

iRobot Roomba 605ja tak schopný autonómnej činnosti. Po vyčistení miestnosti sa vráti do nabíjacej stanice.

Špecifikácia

Robotický vysávač okrem spomínane zbernej nádoby (0,5 l) a čistiacich kief obsahuje ďalej akumulátor(baterku). Doba prevádzky pri plnom nabití je 180 minútCelková hmotnosť zariadenia je 3,6 kilogramuHlučnosť iRobot Roomba 605 sa pohybuje na úrovni 60 dB.

Výrobok je odporúčaný na vysávanie troch izieb na jedno nabitie (60 m2). Jeho rozmery sú 330 x 92 mm, pričom telo robota predstavuje 80 mm. Maximálna spotreba elektrickej energie pri nabíjaní sa pohybuje na úrovni 33 W, v stand-by režime ide o 2 W. Súčasťou balenia je nabíjacia stanica s adaptérom.

iRobot Roomba 605 spodna strana

Robot iRobot Roomba 605 neobsahuje virtuálnu stenu (systém, ktorým obmedzíte pomocou doplnkového senzora prístup vysávaču do určitých priestorov). Je ju možné dokúpiť zvlášť. Medzi ďalšie voliteľné doplnky, ktoré sú k dispozícii na dokúpenie samostatne, sa radia náhradné diely. Ide najmä o náhradné batérie a čistiace kefy. Do vysávača takisto môžete dokúpiť nové filtre.

Náročnosť údržby

Pre plynulý chod vysávača je potrebné najmä pri častom vysávaní (niekoľkokrát do týždňa) udržiavať všetky komponenty (najmä kolieska vysávača) vo väčšej čistote ako pri klasických vysávačoch. Je to predovšetkým z dôvodu prípadného zaseknutia vysávača pri upratovaní. Výrobcovia tak odporúčajú predné kolieskobočnú kefuschodový senzor a nabíjacie kontakty čistiť raz mesačne.

Nádobu na nečistoty je potrebné vyprázdniť už po každom vysávaní, nie až po naplnení ako pri klasických vysávačoch. Filter iRobot Roomba 605 je potrebné čistiť raz týždenne alebo dvakrát (v domácnostiach so zvieratami), a to vybratím filtra, následným jemným poklepaním. Filter odporúčajú výrobcovia meniť každé tri mesiace. Takisto hlavné kefy je potrebné čistiť v rovnakom intervale ako filter. Robotický vysávač tak vyžaduje častejšiu údržbu ako klasický. Je to najmä z dôvodu zachovania plynulej prevádzky robota a množstva citlivých zariadení (napr. senzorov) vo vysávači.

Skúsenosti užívateľov

Zákazníci, ktorí sa rozhodli pre kúpu vysávača iRobot Roomba 605 hodnotia produkt nasledovne:

Klady
 • Jednoduchá obsluha jedným tlačidlom.
 • Dokáže pracovať samostatne, bez dozoru.
 • Zvládne povysávať aj zvieracie chlpy.
 • Sací výkon.
 • Úspora času.
 • Bezsáčkový chod.
 • Schopný prejsť cez nižšie prahy.
Zápory
 • Vyššia hlučnosť.
 • Chýbajúci časovač.
 • Cez vyššie prahy neprejde.
 • Niekedy má problém nájsť dobíjaciu stanicu po vysávaní.
 • Občasné zaseknutie vysávača pri narazenína niektoré predmety (kúsky oblečenia, káble).
 • Nutné odstrániť pred vysávaním čo najviac prekážok z podlahy, aby bol chod vysávača čo najefektívnejší.
 • Virtuálna stena nie je v balení.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Podobné články